DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
DALŠÍ DOKUMENTY
Ekologická demonstrace a adekvátnost zásahu policie v názorech občanů (šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění)


VĚTŠINA OBČANŮ NESOUHLASÍ S DŮVODY, KTERÉ VEDLY K EKOLOGICKÉ DEMONSTRACI V PRAZE A POVAŽUJÍ CHOVÁNÍ DEMONSTRANTŮ ZA NEPŘIMĚŘENÉ.
ZÁKROK VEDENÝ POLICIÍ BYL PODLE VĚTŠINY DOTÁZANÝCH PŘIMĚŘENÝ, ALE TÉMĚŘ POLOVINA SE DOMNÍVÁ, ŽE ZASÁHLA POZDĚ.

      Ve dnech 1. – 8. 7. 1998 uskutečnil Institut pro výzkum veřejného mínění své pravidelné měsíční šetření názorů obyvatelstva ČR. Dotázáno bylo celkem 1129 osob reprezentujících obyvatelstvo tohoto státu starší 15 let. (V textu jsou uváděna základní data za soubor dotázaných, dílčí rozbor je proveden pouze v případě, umožňuje-li to dostatečné zastoupení respondentů.)

     S dosud probíhající diskusí na téma "ekologická demonstrace" položil IVVM respondentům čtyři otázky týkající se této problematiky. První otázka zněla: "V květnu proběhla v Praze ekologická demonstrace. Souhlasíte s důvody jejího konání?"


Graf

     S důvody konání ekologické demonstrace souhlasí čtvrtina dotázaných, oproti tomu přes třetinu respondentů s demonstrací nesouhlasí a největší podíl občanů (39 %) neví nebo tuto událost nesledoval.

     Ekologické demonstraci a jejím důvodům vyjadřují souhlas dle volebních preferencí přívrženci Zelených, SPR-RSČ a DEU. Dále pozitivní stanovisko zaujímají mladí lidé ve věku 15 – 19 let, se základním vzděláním a studenti - učni. Odmítavý postoj naopak zastávají přívrženci ODS, středních věkových skupin, muži a domácnosti s deklarovanou dobrou životní úrovní.
     Odpovědí "neví, nesledoval" nejčastěji odpovídali mladí lidé (15 – 19 let), ženy, dělníci a občané se špatnou životní úrovní domácností.

     Na otázku: "Bylo chování demonstrantů podle Vašeho názoru přiměřené?" Respondenti odpovídali takto:

Graf

     Pouze 11 % obyvatel se domnívá, že chování demonstrantů bylo přiměřené, oproti tomu nesouhlas projevilo 54 % dotázaných.

     Jako přiměřené hodnotí chování demonstrantů občané z bydlišť pohybujících se v pásmu 5000 – 19 999 obyvatel, manuální profese, mladí lidé mezi 15 a 19 lety, učni a podle politické profilace hlásící se spíše k SPR-RSČ.
     Za nepřiměřené považují chování sympatizanti ODS, KSČM, Severočeši, vysoce kvalifikovaní pracovníci a lidé z domácností s dobrou životní úrovní.
     Pod kategorii "neví, nesledoval" se druží občané se špatnou životní úrovní domácností, základního vzdělání, důchodci a mladí lidé.

     Sledované téma jsme uzavřeli otázkou, jíž jsme zjišťovali včasnost a přiměřenost zásahu policie proti demonstrantům. Pokud jde o včasnost zásahu, otázka zněla: "Pokud jde o jednání policie, myslíte si, že proti demonstrantům zasáhla včas?"


     Téměř polovina dotázaných se domnívá, že policie zakročila pozdě (49 %), každý desátý dotázaný klasifikoval zákrok jako včasný a pouze 4 % se domnívají, že byl veden předčasně.

     Za předčasný považuje zákrok pouze 10 % mladých lidí ve věku 15 – 19 let. K tomu, že byl zákrok veden včas, se kloní lidé středního věku (30 – 44 let) a sympatizanti US. Jako opožděný jej vnímají spíše lidé stranící ODS, ve věku 45 – 59 let, především muži (55 %), vysokoškoláci (63 %), podnikatelé (61 %), vysoce kvalifikovaní pracovníci a občané s deklarovanou dobrou životní úrovní.
     Slůvkem "neví, nesledoval" temporalitu klasifikovali především ženy, přívrženci ČSSD a dotázaní, kteří uvedli špatný životní standard svých domácností.

     K tvrdosti zákroku otázka zněla: "Pokud jde o jednání policie, myslíte si, že proti demonstrantům zasáhla:"

příliš mírně 12 %
přiměřeně 34 %
příliš tvrdě 19 %
neví, nesledoval 35 %

     Nejvyšší procento zůstává těch, kteří se kumulují na linii "neví, nesledoval" (35 %), přesto třetina občanů se domnívá, že zákrok ze strany policie byl veden přiměřeně a adekvátně k vzniklé situaci. Dalších 12 % respondentů se domnívá, že postup policie byl příliš mírný a naopak 19 % jej hodnotí jako příliš tvrdý.

     Jako přiměřený jej klasifikují stoupenci ODS (43 %), Východočeši (44 %), lidé s vysokoškolským vzděláním (47 %), produktivního věku 30 – 44 let (39 %), vysoce kvalifikovaných profesí (51 %) a s dobrým životním standardem (40 %).
     Za příliš tvrdý posuzují zákrok převážně mladí lidé (26 %) a občané obcí od 20 tis. do 100 tis. obyvatel. Další podstatné diference nebyly pod touto kategorií zaznamenány.
     Za příliš mírný hodnotí zákrok spíše muži (14 %), duševní pracovníci (15 %) a lidé s deklarovanou spíše dobrou životní úrovní (14 %).
     Odpověd "neví, nezajímá se" zastávaly především ženy, mladí lidé, dělníci a domácnosti se špatnou životní úrovní.

INSTITUT PRO VÝZKUM VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ
Sokolovská 142, 186 13 Praha 8 - Karlín
Tel: 02/66 310612, Fax: 02/66 31 04 04
E-mail: rendlova@gw.czso.cz

Informace z výzkumu 9807 (ot.č. 42, 43, 44a, 44b)
Vedoucí výzkumu: dr. Eliška Rendlová
Zpracoval: Mgr. Vladimír Jelínek
Vydáno dne: 28. 7. 1998

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

16. 10. 1998