DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
OHLASY V MÉDIÍCH
Výtah z nejzásadnějších vyjádření zodpovědných činitelů zveřejněných v tisku
 
     Nejedná se o kompletní souhrn všech vyjádření. V pondělí 8. 6. 1998 jsme požádali všechny citované, aby se ke svým výrokům s odstupem času znovu vyjádřili.

 
Cyril Svoboda, ministr vnitra:

  • Kdybychom ke každému shromáždění, které má 250 osob, posílali pohotovostní pluky, tak tudy cesta nevede. (Večerník Praha 18. 5. s odvoláním na pořad České televize "V pravé poledne")
  • Pozdější zásah nebyl podle ministra tvrdý, o čemž, jak poznamenal, svědčí i malý počet zraněných. Postoj policie byl adekvátní poměrům. (Zemské noviy 18. 5.)
  • Nezaznamenal jsem jediný signál, že by se při zásahu policistům nedostávalo prostředků nebo lidí. (Blesk 18. 5.)
  • Tato podání budou pečlivě prošetřena. Zatím není patrno porušení povinností ze strany policie (Mladá fronta Dnes 22.5)
  • Ministr včera informoval vládu, že hodlá důsledně vyšetřit, jakým způsobem postupovala policie a zvláště někteří její příslušníci při potlačování nepokojů souvisejících s nedávnou pražskou demonstrací. (VP 28. 5.)
  • Primární věc je, jestli důvěřujeme tomuto státu, že je schopen udělat reflexi, věci vyšetřit a dovolat se spravedlnosti, a já si myslím, že ano. (Právo 28. 5.)
  • Nastala doba, kdy je třeba vybudovat specializovanou, profesionální jednotku pro tyto účely, která bude vycvičena tak, aby byla způsobilá zasahovat kvalifikovaně... Vždy musí být zvážena odpovědnost jednotlivců a jestliže někdo porušil zákon, musí se vyvodit důsledky, o tom není nejmenších pochyb. Odvolávat mohu pouze tehdy, je-li prokázáno porušení zákona. Zatím je to v rovině tvrzení. (Slovo 28. 5.)
  • V reakci na Váš dopis z dnešního dne Vám s politováním sděluji, že "k citovaným výtahům z prohlášení" se nemohu vyjádřit. Považuji za neseriózní vytrhávat věty z kontextu, tak jak jste učinil Vy. K pražským událostem ze dne 16. května 1998 se vyjádřím po ukončení šetření, které provádí specializovaný tým pracovníků Policejního prezídia a Inspekce ministra vnitra. (8. 6.)

Josef Lux, ministr zemědělství, KDU-ČSL:

  • Na jasné podpoře vlády (zásahu) nemohou nic změnit ani jednotlivá selhání při případných excesech. (Právo 19. 5.)
  • Zásah byl na místě. Zároveň zdůraznil, že stížnosti a trestná oznámení je třeba prošetřit. (Slovo 25. 5. s odvoláním na pořad ČT "V pravé poledne")
  • ...je možné, že policisté, které nejprve dav zahnal na útěk, si potom zlost a frustraci vybili na zadržených demonstrantech. (Právo 25. 5. s odvoláním na pořad ČT "V pravé poledne")

Vladimír Mlynář, ministr, US:

  • Podporuji ten zásah, i když si myslím, že mohl být profesionálnější, a byť nepochybně i došlo k některým excesům, které je třeba vyšetřit. Přečetl jsem si některé výpovědi postižených a neudělali na mě moc věrohodný dojem, protože taková brutalita, jaká je tam popisovaná, takovou jsem nezažil ani před listopadem 89. Myslím si ale, že to je vážná věc a odpovědné orgány se tím musí zabývat a pokud vím, tak se také zabývají. Souhlasím s tím, že se to musí vyšetřit. Já se jenom nemůžu postavit za takovou tu apriorní nedůvěru, že všechno je v prdeli, protože se to ani nevyšetří. (1. 6. v rozhovoru pro časopis 14)
  • Zásah jsem původně podpořil – na základě informací, které jsem dostal jako člen vlády od ministra vnitra. Později jsem si přečetl některé výpovědi postižených, mluvil se zástupci občanských iniciativ na podporu lidských práv panem Pencem a paní Procházkovou, četl některé články v tisku. V tuto chvíli ve mně sílí přesvědčení, že policie skutečně nepostupovala tak, jak jí velí zákon, a že ani členové vlády nedostali přesné informace. Právě teď si zjišťuju další okolnosti a pokud se mé podezření potvrdí, otevřu problém znovu ve vládě. (5. 6.)

Vlasta Parkanová, ministryně spravedlnosti:

  • Je třeba, abychom si zvykli co nejvíce podporovat vlastní policii a nezpochybňovat složky, které nám mají chránit právo a pořádek na ulicích. (Slovo 18. 5.)
  • Všechno nasvědčuje tomu, že hranici trestní odpovědnosti je třeba snížit. Osobně bych byla pro snížení hranice ze současných 15 na 14 let. (Blesk 18. 5.)

Jan Koukal, primátor a senátor, ODS:

  • Násilí a rabování nepatří do civilizované společnosti. Demokracie má také druhou stranu mince a tou je odpovědnost. Nesmíme připustit, aby byla zneužívána pro pochybné cíle kohokoli. Přál bych si, aby odpovědnost za své chování cítil každý Pražan, ale i návštěvník hlavního města. (VP 18. 5.)
  • Policie zasáhla s maximální profesionalitou. (Blesk 18. 5.)

Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny PČR, ČSSD:

  • Bylo by vhodné vyšetřit všechny činy policistů, k nimž došlo při údajných zákrocích proti nevinným osobám, proti těm, kdo stáli na tramvajové zastávce nebo proti náhodným chodcům. (Blesk 19. 5.)

Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM:

  • Za podobné případy nekompetentního řízení se v evropských zemí odstupuje z funkcí. (LN 19. 5.)

Václav Klaus, poslanec ODS:

  • Fanatiky ekologických hnutí jsem vždycky považoval za strašně nebezpečnou skupinu, destabilizující společnost. Všichni si uvědomí (po tom co, se stalo), jaké nebezpečné semínko se pod pláštíkem ekologie u nás rozsévá. (Právo 19. 5.)

Jana Marcová-Petrová, poslankyně ODS:

  • Způsob jednání policistů zejména již v prostorách policejní stanice mě také velmi znepokojil. Způsob, který popisovala jedna propuštěná dívka, mi připomínal praktiky před rokem 1989. Vím, že existuje petice v této souvislosti a já jsem připravena ji spolupodepsat. (10. 6. v odpovědi na e-mail voliče)

Pavel Severa, poslanec KDU-ČSL:

  • Podle mne to policie zvládla, zachovala se obezřetně. Při takovýchto akcích nelze samozřejmě vyloučit, že bude policisty atakován náhodný kolemjdoucí. (LN 19. 5.)

Miroslav Sládek, poslanec SPR-RSČ:

  • Jedinou věc, kterou bych jim vytkl, je to, že (zásah) byl moc mírný. (Právo 19. 5.)

Vladimír Špidla, poslanec ČSSD:

  • Zvládnout třítisícový dav bez vážných zranění svědčí o tom, že policie svou práci zvládla. (LN 19. 5.)

Jaroslav Zvěřina, poslanec ODS:

  • Policistům je vytýkáno, že zmlátili i náhodné chodce, ale jak to měli poznat. (LN 19. 5.)

Josef Liška, lékař z nemocnice na Františku:

  • uvedl, že ošetřil během sobotní noci třicet poraněných. Polovinu zraněných podle něj tvořili policisté. V průběhu noci se podle svých slov nesetkal s agresivitou policistů vůči zadrženým. (LN 20. 5.)

Radislav Charvát, pověřen vedením pražské policie:

  • Obvinění jsme sdělili na základě vlastní dokumentace a svědeckých výpovědí. Jestli nám někdo utekl, to se stává. (MfD 18. 5.)
  • Teď je jasné, že tam bylo málo mužů. Vycházeli jsme z oficiálního oznámení. Nikdo netušil, že jich bude víc než desetkrát tolik... Policejní šéf také odmítá, že by zásah byl brutální... Ti, co veleli zásahu, museli zvažovat několik variant. Hlavně museli mít na paměti, že následky zákroku musejí být menší než to, co původně hrozilo. Tedy zpočátku jsme nechali dav jít a zasáhli jsme až v momentu, kdy začali ničit majetek a rabovat. Měli jsme strach, že předčasný tvrdý zásah by mohl situaci naopak zhoršit a vyhrotit. (MfD 19. 5.)
  • Všichni, kdo se k vandalům připletli náhodou, měli dostatek času a prostoru uposlechnout výzev policie a odejít. Možná pět set lidí se tam sešlo z těch důvodů, které byly uvedeny. Těch dva a půl tisíce zbylých tam přišlo proto, aby vyprovokovali konflikt s policií. (Právo 19. 5.)
  • Ta paní mohla dostat dlažební kostkou a já vás ujišťuju, že policie tam dlažební kostky neházela. (Na adresu postižené Jany Z., Právo 19. 5.)

Eva Brožová, policejní mluvčí:

  • K zákroku jsme se odhodlali až tehdy, když agresivita účastníků prudce stoupla. Policie má kvůli běsnícímu davu sedmnáct zraněných lidí. Ošetření muselo vyhledat i pět městských strážníků. (ZN 18. 5.)
  • Nebyl dostatek policistů ani strážníků. Nasadili jsme všechno, co mělo ruce a nohy, ale bylo to málo. Rozhodnutí o nekompromisním zásahu proti výtržníkům vydal prý velitel policistů ve chvíli, kdy už neměl na vybranou. Policisté museli použít donucovacích prostředků, neboť dav nereagoval na výzvy. (Lidové noviny 18. 5.)
  • V současné době vyhodnocujeme s úřadem vyšetřování další informace, především celou řadu videozáznamů... (Haló noviny 19. 5.)

Petr Přibyl, náměstek policejního prezidenta:

  • Policejní pochybení nezjišťujeme. Policejní náměstek zopakoval, že zásah ve Vodičkově ulici, jenž si vyžádal řadu zranění, byl adekvátní. (Metro 25. 5., totéž Slovo v odvolání na pořad ČT "V pravé poledne")
  • Pokud došlo k jednotlivým excesům, pak to tvrdí pouze jedna strana, a je třeba při vyšetřování zákroku vyslechnout obě verze. (Právo 25. 5.)
  • Šetření a hodnocení zákroku Policie ČR dne 16. 5. 1998 v Praze probíhá obvyklým způsobem, kdy šetření provádí jak kontrolní orgány Policie ČR, tak kontrolní orgány stojící mimo Policie ČR.
         Pokud došlo k jednotlivým excesům nebo pochybením ze strany policistů, tak prošetření těchto podání je úkolem útvaru Ministerstva vnitra pro inspekční činnost přímo řízeným ministrem vnitra, který odhaluje trestné činy páchané policisty a zjišťuje jejich pachatele.
         K prověření oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin a ostatních podnětů, opatřují orgány vysvětlení. Za důkaz může v dané věci sloužit vše, co může přispět k objasnění věci, zejména výpovědi zúčastněných osob, tj. ať účastníků nebo zakročujících policistů. Orgány činné v trestním řízení jsou tedy povinny vyslechnout osoby v různém postavení v prošetřované věci a podle výsledků kvalifikovaně rozhodnout.
         V předmětné věci se nemohu vyjádřit k současnému stavu šetření, ke shromážděným důkazům a k vlastním závěrům z toho vyplývajících, což může učinit pouze kompetentní orgán.
         Vlastní hodnocení zákroku Policie ČR dne 16. 5. 1998 v Praze je takové, že zákrok byl adekvátní a pokud došlo k jednotlivým excesům, budou prošetřeny a přijaty závěry. (22. 6.)

Karel Žák, šéf zásahové jednotky:

  • My jsme několikrát vyzývali ty, kteří neměli s akcí nic společného, aby opustili Vodičkovu ulici. Udělali jsme prostor nedaleko restaurace McDonalds směrem k Václavskému náměstí a směrem ke Karlovu náměstí. Nezúčastnění lidé měli dostatek místa, aby odešli směrem ke Karlovu náměstí. Těm, kteří tam zůstali a prokáží se, že jim policie ublížila, se omluvíme. (MfD 19. 5.)

plk. Jaroslav Gruber, věznice Pankrác:

  • Slyšel jsem o nějakém bití a mladíky, kteří jsou umístěni u nás, jsem nechal speciálně prohlédnout. Nebyly na nich shledány žádné stopy násilí. (VP 20. 5.)

pplk. František Zedek, věznice Ruzyně:

  • Dívky, které jsme přijali, byly v pořádku. U jedné z nich byly ovšem zjištěny modřiny v oblastí hýždí a měla drobně poraněné koleno. (VP 20. 5.)

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

23. 6. 1998