DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
STANOVISKA OBČANSKÝCH INICIATIV
Dopis generálního sekretáře Amnesty International ministru spravedlnosti ČR ze dne 27. 7. 1998
english version

Ref.: TG EUR 71/98.02

Otokar Motejl
Ministr spravedlnosti České republiky
Nábřeží Edvarda Beneše 4
125 11  Praha 1
Česká republika

27. července 1998

Vážený ministře,

     Amnesty International je znepokojena zprávami o špatném zacházení ze strany policie s desítkami zadržených na policejní stanici v Bartolomějské ulici a v policejní nemocnici Na Míčankách, ke kterému došlo po demonstraci dne 16. května 1998 v Praze.
     Podle informací, které obdržela Amnesty International, se mladí lidé shromáždili mezi 3 a 6 hodinou odpoledne na náměstí Míru na "Global Street Party 98", shromáždění organizovaly ekologické a levicové skupiny mladých. Pozdější nepovolený pochod do centra města vyústil v několik násilných incidentů. Poblíž Státní opery malá skupina demonstrantů zdemolovala billboard republikánské strany. U Hlavního nádraží policejní jednotka o asi 30 mužích zablokovala cestu, střetla se s demonstranty, kteří pokračovali v pochodu k Těšnovskému tunelu. Policejní vozidlo, které údajně najelo do davu u vchodu do tunelu, bylo demonstranty převráceno. K dalším střetům údajně došlo na konci tunelu, který byl zablokován policejními auty a dvěma hasičskými vozy. V pozdějších fázích pochodu policie podle zpráv nezasahovala a pochod pokojně prošel Revoluční a Dlouhou ulicí, přes Staroměstské náměstí na Mariánské náměstí, kde byl pochod zakončen. Když se demonstrující začali rozptylovat, byla rozbita výloha restaurace McDonald's. Policie se údajně střetla se skupinou demonstrantů, kteří prohlašovali, že za rozbití výlohy byla zatčena nesprávná osoba. Někteří z demonstrantů, mezi nimiž byli mnozí, kteří se podle zpráv neúčastnili žádných násilností, dorazili do Vodičkovy ulice, kde byla vytlučena řada výloh. O deset minut později, okolo deváté hodiny, zablokovalo Vodičkovu ulici z Václavského náměstí a Školské ulice několik pohotovostních policejních vozidel a asi sto policistů údajně bezohledně bilo lidi obušky a kopalo do nich.
     Asi 50 mladých lidí, podezřelých z účasti na demonstraci, policisté shromáždili před budovou někdejší dívčí školy. Byli donuceni si lehnout na chodník nebo stát proti zdi a údajně byli bezohledně biti obušky a kopáni. Poté, co předložili své doklady, byli prohledáni, byli jim odebrány jejich osobní věci a řada jich byla označena na rukou pro účely identifikace. Dodávkami byli odvezeni na policejní velitelství v Bartolomějské ulici, kde je policisté údajně s rukama zkroucenýma za zády odvedli do sklepa. Jiní policisté pak údajně bezohledně mnoho zadržených bili a kopali. Někteří byli nuceni klečet proti zdi s rukama nad hlavou, než byli zavřeni do malých cel – okolo dvaceti zadržených na celu – která měla dva a půl až tři metry na délku a byla dva a půl metru široká. Bylo jim zamítnuto použití toalet, kontakt s právníkem nebo informování příbuzných nebo třetích osob o jejich situaci. V průběhu noci byli zadržení po deseti odváženi do policejní nemocnice Na Míčankách. Mnoho zadržených bylo policisty před ordinací, před a po vyšetření týráno, lékařské vyšetření bylo údajně zaměřeno pouze na zjištění, zda jsou zadržení pod vlivem drog nebo alkoholu. Poté byli vráceni zpět do Bartolomějské ulice, kde byli v časných ranních hodinách vyslýcháni. Vyšetřování 26 osob bylo údajně vedeno na základě obvinění z chuligánství, útoku na veřejného činitele a ničení majetku, devět (podle jiné zprávy 11) osob bylo zadrženo ve vazbě, ostatní byli propuštěni. Následně bylo údajně vyšetřování 18 osob zastaveno pro nedostatek důkazů. Ministr vnitra prohlásil, že chování policistů bylo zákonné a síly bylo použito pouze pro pacifikaci zadržených podezřelých.

     Celá řada osob, které byly zadrženy v noci 16. května na policejní stanici v Bartolomějské ulici podala proti udávanému policejnímu násilí trestní oznámení. Vojtěch K. byl údajně napaden ve Vodičkově ulici dvěma policisty, kteří křičeli: "Ukážeme ti, bastarde, co se stane, když rozbiješ výlohy." Údajně jej srazili na zem, kopali do něj a bili ho obušky po celém těle. Na stanici v Bartolomějské ulici sdílel celu s mladým mužem, který se údajně pokusil utéct skrz policejní kordón. Policie poté údajně použila psa, aby jej zadržela. Měl pokousanou levou ruku a otevřené zranění na paži. Košili měl potřísněnou krví a krev byla i na lavici. Později přišli dva lékaři a muž byl odveden. Policisté údajně řekli lékařům, že se poranil, když spadl na rozbité sklo. Vojtěch K. později viděl na policejní stanici skupinu asi 15 mladistvých dívek, které měly viditelná zranění a odřeniny. V policejní nemocnici Na Míčánkách byl Vojtěch K. poté, co byl vykopnut z policejní dodávky, obstoupen šesti policisty, kteří jej údajně bili obušky a kopali do něj. V nemocnici byl údajně kopán u zdi, k níž byl přinucen si kleknout do doby, než byl zavolán dovnitř a lékař mu odebral vzorky krve. Pak byl odvezen na policejní stanici, kde byl vyslýchán a poté v 5.30 ráno propuštěn.
     Radek M. prohlásil, že poté, co byl odvezen na stanici do Bartolomějské ulice, byl spolu s dalšími zadrženými donucen klečet před dlouhou lavici s rukama za hlavou. Policisté, kteří stáli za nimi, reagovali na jakýkoliv pohyb jejich hlav bitím.
     Markéta K. byla zadržena ve Vodičkově ulici a donucena si sednout do kaluže před bývalou dívčí školou. Jeden policista na ni křičel: "Budeš tu ležet v kaluži jako prase," a pak ji bil obuškem. Její přítel, který se ji pokusil chránit, byl také bit po dobu asi dvou minut. Později byla Markéta K. odvedena do policejní dodávky. Jedna ze zadržených dívek měla krvácející řeznou ránu na hlavě a požádala policistu, aby jí byla poskytnuta lékařská pomoc, byla však údajně odmítnuta. Mladík, který se snažil chránit Markétu K., požádal policistu, zda by mohl být ošetřen na poraněné ruce. Policista jej údajně popadl za poraněnou ruku a začal s ním bít o stěnu dodávky, při tom ječel: "Dáme ti důvod pro to, žádat o ošetření."
     Tomáš Z. byl také zadržen před bývalou dívčí školou. Dva policisté jej údajně bili obušky a strčili ho proti zdi, kde již stála řada lidí s rukama nad hlavou. Policista, který je stále kopal a bil, na ně zakřičel: "Svině, levicoví bastardi, můžete být rádi, že jsme nepoužili gumové projektily." U policejní nemocnice Na Míčánkách byl Tomáš Z. vyveden z policejní dodávky dvěma policisty a pak obklopen čtyřmi dalšími. Pokusil se chránit se tím, že se předklonil a přikryl si hlavu rukama, když byl nakopnut do břicha, až spadl na zem, zde byl kopán a bit po celém těle. Bití sledovali tři muži, kteří pracovali v nemocnici a byli si před budovou zakouřit. Když se postavil, dalšími údery byl sražen na zem. V ordinaci údajně požádal lékaře o pomoc a bylo mu řečeno: "Nikdo nic neviděl." Tomáš Z. poukázal na tržnou ránu na hlavě, kterou údajně utrpěl po zásahu obuškem ve Vodičkově ulici, a požádal lékaře o vyšetření, ten však údajně odpověděl, že nemá čas. Poté, co mu byla odebrána krev, byl Tomáš Z. údajně odvlečen z ordinace a opět zbit na dvorku.
     Jaroslav P., který se neúčastnil demonstrace, stál na zastávce tramvaje ve Vodičkově ulici, když uviděl čtyři policisty, jak brutálně bijí muže, který ležel na zemi. Poté, co vykřikl na policisty, aby zanechali bití, přiběhli k němu dva policisté v civilu a opakovaně ho skopali na zem. Pak jej odvlekli ke skupině zadržených demonstrantů. Na dvoře policejní nemocnice Na Míčánkách bylo Jaroslavu P. nařízeno čtyřmi nebo pěti policisty, aby si klekl vedle jiného zadrženého. Policisté poté Jaroslava P. vyslýchali a údajně jej kopali do zad do oblasti ledvin. Byl odveden na chodbu, asi tři nebo čtyři metry od otevřených dveří ordinace, donucen kleknout a opřít se o zeď se zvednutýma rukama. Policista jej údajně popadl za hlavu a bil s ní pětkrát nebo šestkrát o zeď, až začal zadržený krvácet, pak jej opakovaně kopal do zad. Poté byl Jaroslav P. vyšetřován lékařem, který se zajímal pouze o to, zda je opilý. Poté byl na stanici v Bartolomějské ulici strčen ze schodů do sklepa, policista jej opakovaně kopal do hýždí a oblasti ledvin. O šest hodin později byl vyslechnut a propuštěn. Jaroslav P. okamžitě odešel na středisko lékařské pohotovosti v Kartouzské ulici. Lékařské zpráva popisuje natržení pravého obočí, pohmožděniny pravé dolní končetiny, v oblasti slabin, hýždí a zad.

     Amnesty International je znepokojena faktem, že pokud bude potvrzeno údajné špatné zacházení se zadrženými ve Vodičkově ulici, na stanici v Bartolomějské ulici a v policejní nemocnici Na Míčánkách, půjde o porušení smluvních závazků České republiky. Včetně článku 7 Mezinárodní úmluvy o občanských a politických právech a článku 3 Evropské konvence o ochraně lidských práv a základních svobod, které ustanovují, že nikdo nesmí být podroben mučení nebo krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu. Naléháme na Vás, abyste zajistil, že vyšetření popsaných incidentů a dalších stížností podaných těmi, kdo byli zadrženi na policejní stanici v Bartolomějské ulici dne 16. května 1998, bude provedeno bezodkladně a nezávisle, jak to vyžaduje článek 12 Konvence OSN proti mučení a jinému krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání (Konvence proti mučení), kterou Česká republika ratifikovala a zajistil, že výsledky šetření budou zveřejněny a ti, kdo budou shledáni zodpovědnými za porušování lidských práv, budou postaveni před soud.
     Vyšetřování incidentu ze 16. května 1998 musí rovněž stanovit zodpovědnost lékařského personálu, který neposkytl dostatečnou lékařskou péči těm, kdo byli zadrženi a následně vyšetřováni, zda zneužívají drogy či alkohol. Stejně tak musí být zahájeno vyšetřování k zjištění zodpovědnosti policistů, kteří neposkytli zadrženým odpovídající lékařskou pomoc, což je porušením článku 24 Pravidel pro ochranu všech osob jakýmkoliv způsobem zadržovaných nebo uvězněných, který stanoví, že: "důkladné lékařské vyšetření musí být poskytnuto zadrženým nebo uvězněným osobám okamžitě, jakmile je to možné po jejich přijetí na místo zadrženi nebo uvěznění a rovněž tam, kde je to nezbytné, musí být poskytnuta lékařská péče a ošetření."

    Amnesty International bude rovněž potěšena poskytnutím informací o následující otázkách:
  • Počet raněných osob dne 16. května 1998, kterým policie poskytla lékařskou pomoc, povaha jejich zranění a výsledky vyšetřování, které mělo stanovit příčinu těchto zranění.
  • Byli zadržení v souvislosti s incidentem dne 16. května 1998 informováni při jejich zatčení o svých právech, včetně práva na přístup k právnímu zástupci? Kolik z osob vyšetřovaných na policejní stanici požádalo o právní zastoupení a kolik jich bylo vyslýcháno v přítomnosti právníka? Kolik ze zadržených bylo mladších 18 let a za jakých okolností probíhal jejich výslech?
  • Kdy byla dána zadrženým podezřelým účastníkům demonstrace možnost informovat o svém zadržení příbuzné nebo třetí osobu? Pokud bylo jejich právo na informování o svém zadržení omezeno, z jakého důvodu bylo toto omezení uloženo? Jaká zvláštní opatření byla učiněna, aby byli o zadržení informováni rodiče nebo opatrovníci nezletilých zadržených?

     V červnu 1997 Amnesty International napsala tehdejší ministryni spravedlnosti Vlastě Parkanové v souvislosti s obviněními, že policie násilně rozehnala v Praze dne 3. května 1997 skupinu demonstrantů. Kopii tohoto dopisu přikládáme pro Vaši informaci. V dopisu z Vašeho ministerstva datovaného 31. července 1997 jsme byli informováni, že byla jedna osoba obviněna z napadení veřejného činitele, jedna obviněna z "výtržnictví" a jedna z krádeže. Dosud jsme však neobdrželi žádnou informaci o vyšetřování přehnaného použití síly ze strany policistů, které mělo za následek vážná zranění několika lidí, kteří pouze využívali svého práva na svobodu projevu a nenásilné sdružování.
     V červnu 1996 Vás Amnesty International vyzvala, abyste inicioval vyšetření zpráv o špatném zacházení ze strany policie v průběhu jejího útoku na rockový klub "Propast". O rok později jsme Vám vyjádřili své znepokojení (viz přiložený dopis) nad faktem, že byli vyšetřovatelé neschopni identifikovat policisty zodpovědné za spatné zacházení a že vyšetřování nemohlo být vedeno důkladně a nezávisle, jak to vyžadují ustanovení článku 12 Konvence proti mučení. Požádali jsme proto o dodatečné informace o metodách a zjištěních tohoto vyšetřování a odpovědi na pět zvláštních otázek. Do dnešního dne tyto informace Amnesty International neobdržela. Kopie tohoto dopisu byla zaslána Janu Kavanovi, ministrovi zahraničních věcí, Václavu Grulichovi, ministrovi vnitra.

     S pozdravem,

Pierre Sané
generální tajemník

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

6. 10. 1998