DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
Podpisová akce ze dne 4. 6. 1998 k událostem 16. května 1998 v Praze
     
     Aktivisté Dokumentačního střediska pro lidská práva, Hnutí občanské solidarity a tolerance, spolku Šalamoun a Českého helsinského výboru shromáždili několik desítek svědectví a další důkazy o průběhu Globální pouliční slavnosti, uspořádané v Praze 16. května 1998, o policejním zásahu proti účastníkům pochodu, konaného na závěr slavnosti, a o chování policistů vůči demonstrujícím a zadrženým.
     Jsme přesvědčeni, že zásah byl neprofesionální, a přinejmenším ve svém závěru nezákonný. Policie ve Vodičkově ulici zasáhla až několik minut poté, kdy několik lidí rozbilo výkladní skříně jídelny McDonald's a řeznictví. Asi sedm lidí si pak z rozbité výkladní skříně odneslo salámy a okurky – byla to jediná krádež onoho včera. Teprve poté, kdy lidé, kteří rozbili výlohy a ukradli salámy odešli, policie prostor uzavřela tak, že z něho nebylo úniku. Nevydala žádnou výzvu k opuštění prostoru, ani žádnou výstrahu a přítomné, včetně náhodných chodců, mlátila hlava nehlava. Příliš to připomíná 17. listopad 1989.
     Bití, kopání do ledvin a rozkroku, nepouštění na záchod, prohánění bicí uličkou a další fyzické i psychické týrání, jehož se jako otevřené pomsty za svůj předchozí neúspěšný zásah a za alternativní životní postoje zadržených dopustili policisté v budově v Bartolomějské ulici a v policejní nemocnici Na Míčánkách, jsou rovněž dokumentovány. Policie ČR, Ministerstvo vnitra a vláda toto trestné jednání policistů, které narušuje samu podstatu demokracie, téměř bezvýhradně podpořily. Legitimizování policejní zvůle narušuje zásady právního státu.
     Dospěli jsme k závěru, že 26 obviněných, z nichž je 10 ve vazbě, se většinou nedopustilo činů, z nichž jsou obviněni; v případě vazebně stíhaného násilí ve Vodičkově ulici to platí jednoznačně. Stíhání je protiprávní, protože není založeno na konkrétních důkazech, nýbrž pouze na povšechných tvrzeních. Ve vazbě se ocitli lidé, kteří byli při zákroku nejvíce zraněni, nikoliv skuteční pachatelé výtržnosti. Obviněné považujeme za náhodné oběti policejní zvůle a za nespravedlivě stíhané.
     Požadujeme okamžité propuštění všech deseti vězňů a zastavení trestního stíhání proti všem obviněným.
     Požadujeme přísné vyšetření celého policejního postupu, zveřejnění všech rozkazů, dokumentů a informací o zásahu. Požadujeme, aby byli voláni k odpovědnosti i ti činitelé, kteří rozhodli o tom, že policisté, doprovázející pochod, byli na Mariánském náměstí odvoláni, takže policie ztratila nad jednáním rozcházejících se demonstrujících kontrolu. Požadujeme přísné kázeňské potrestání všech viníků a trestní postih vůči těm policistům, kteří se dopustili trestných činů.

V Praze 4. června 1998

Mezi signatáře petice patří například:
     Pavel Barša (politolog), Václav Bělohradský (filosof), Zbyněk Benýšek (výtvarník), Ivan Binar (novinář), John Bok (správce budov), Vratislav Brabenec (hudebník), Pavel Cigánek (houslista), Čestmír Císař (politik), Milena Černá (ředitelka Výboru dobré vůle), David Černý (sochař), Pavel Dostál (poslanec), Fedor Gál (sociolog), Eduard Goldstücker (literární vědec), Miloš Hájek (historik), Ivan M. Havel (vědecký pracovník), Ivan Hoffman (redaktor ČRo), Petr Hošek (hudebník), Vladimír Hulec (divadelní publicista), Mikoláš Chadima (hudebník), Jana Chalupová (právnička), Jan Jařab (lékař), Ivan M. Jirous (historik umění), Jan Kavan (senátor), Jana Klusáková (redaktorka ČRo), J. H. Krchovský (básník), Jiří Krejčík (režisér), Daniel Kumermann (redaktor), Alena Lábová (vysokoškolská učitelka), Egon Lánský (senátor), Ladislav Lis (politik), Lubor Maťa (nakladatel), Monika Načeva (zpěvačka), Richard Němčok (rocker), Hana Orgoníková (poslankyně), Martin Palouš (vysokoškolský pedagog), Zdenko Pavelka (redaktor), Jiří Pelikán (novinář), Stanislav Penc (aktivista na podporu lidských práv), Petr Placák (novinář), Rudolf Prekop (fotograf), Lenka Procházková (spisovatelka), Michal Reiman (historik), Jan Rous (pedagog), Matouš Řezníček (terapeut), Joska Skalník (grafik), Andrej Stankovič (básník), Olga Stankovičová, David Steiner (novinář), Libuše Šilhánová (socioložka), Radim Špaček (režisér), Jan Štern (novinář), Jiří Tichý (publicista), Jáchym Topol (spisovatel), Vlastimil Třešňák (hudebník), Lumír Tuček (architekt), Petr Uhl (novinář), Jan Urban (novinář), Ludvík Vaculík (spisovatel), David Vávra (architekt), Kumar Vishwanathan (učitel), Milan Dino Vopálka (hudebník), Václav Vrabec (historik), Antonín Zelenka (redaktor ČRo), Rudolf Zeman (bývalý předseda Syndikátu novinářů ČR), Václav Žák (šéfredaktor časopisu Listy)...

     Podpisové archy obsahující jméno, příjmení, rodné číslo, povolání, bydliště a podpis posílejte na adresu: Dokumentační středisko pro lidská práva, Poštovní schránka 70, 149 00  Praha 415. Stáhnout si je můžete ve formátu HTML, nebo jako dokument pro MS Word.

     Poznámka: Šest obviněných bylo propuštěno z vazby 3. 6. 1998, další tři o den později. Ve vazbě tedy nadále zůstává jeden obviněný. 26. 6. 1998 vyšetřovatel stíhání osmnácti osob zastavil.

     Vyjádření ministerstva vnitra k petici najdete zde.

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

28. 9. 1998