je občanská iniciativa
lidí, kteří považují kozu za dobrého lidského přítele,
a když kozy chovají, nedělají to prvořadě pro užitek,
ale z lásky a pro potěchu okolí i svojí.
Projekty
INFORMACE PRO PŘÍPADNÉ SPONZORY
Socha kozy |
|
Mateřské centrum |
Muzeum koz |
→ |
Přírodní park Milkovice |
Návrh na zaregistrování významného krajinného prvku Přírodní park Milkovice
První písemná zmínka pochází z roku 1369 kde se Milkovice připomínají jako tvrz. Za vlády Karla I. Zde byla vysazena vinice. Za doby Albrecht z Valdštejna byli rozsáhlé vinice zřejmě zrušeny. Od té doby je zde asi ovocný sad. Milkovice jako celek patřili přes 400 let rodu Šliků. Za jejich panování zde stál dvůr a ovčín. Na konci 19. století měl Milkovický sad na 8000 ovocných stromů. Sušené ovoce z Libáňska se vozilo do světa. Jako „údržba“ pro travní porost v sadech se užívalo ovcí, kterých bylo v roce 1901 v Milkovicích 314. Na začátku 20 století přibyla hájovna. V roce 1924 se Milkovický dvůr vyčleňuje z Velkostatku Kopidlno. Během dalších 10 let je většina pozemků i stávající budovy prodány. V r. 1929 byla mimořádně krutá zima jejímž následkem pomrzlo téměř 50% ovocných stromů hlavně třešní a švestek. Na části rovnějších pozemků sad již nebyl obnoven. Hospodaření JZD nepřineslo Milkovicím nic dobrého. Chemické hnojení, rozvorání mezí, pokácení řady stromů, to je jen vyčet nepřehlédnutelného. U rybníka Ervín rostl donedávna mohutný buk lesní jehož stáří se odhadovalo na 500let. V Samotném údolí je řada hodně starých stromů. Výborná je i rozmanitost ovocných odrůd, mnohé z nich již prakticky v dnešním sadovnictví zanikly. Údolí je přirozenou bránou mezi rovinatým terénem středního polabí a podhůřím Krkonoš. Milkovice jsou 13 km jihozápadním směrem od Jičína a 14 km od Prachovských skal. Na následujících řádkách je uveden souhrn pozorovaných chráněných rostlin nebo živočichů, které jsou v Milkovicích k vidění.
F L O R A
Bohaté druhové složení mechůPřirozená luční společenstvaPřirozený les – po okrajích tohoto území jsou zachovány zbytky původního přirozeného lesa(dub, habr, jasan, buk) především k účelu ochrany takto rostlých lesních porostů vznikla na konci popisovaného území přírodní rezervace Křižánek.Trávy – bojínek luční, bika ladní, kostřavy(luční,červená), lipnice, třeslice prostřední,psineček tenký, tomka vonná, ovsík vyvýšený(v neudržovaném sadu hojně rozšířen) ostřice(různé druhy) třtina křovištní, rákos obecný(na podmáčených místech sadu) sítina také na podmáčených místech saduDvojděložné rostliny – Řepík lékařský, kopretina bílá, kohoutek luční, zvonek rozkladitý, zvonek okrouhlolistý, zvonek broskvovitý, kokrhel větší, vítod větší, mateřídouška obecná,prvosenka jarní i jednotlivě, violka vonná, violka psí, pryskyřník prudký, pryskyřník plazivý, mochna jarní, mochna stříbrná, mochna plazivá, hvozdík, ocún jesenní, oba plodící jahodníky a to jahodník obecný a jahodník truskavec, zběhovec plazivý, kokrhel větší, kokotice evropská, jehlice trnitá, sléz durynský, třezalka tečkovaná, svízel syřiště, svízel povázkaŘada dřevokazných hub – Smrž jarní,kačenka česká, čirůvka májovka,různé druhy hřibů jako např.hřib medotrpký,hřib kříšť,hřib kovář,hřib Queletův, koloděj,strakoš….a také křemenáč hnědý,osikový,stroček trubkovitý…Chráněné rostlinyVemeník dvoulistý – v roce 2002 byly nalezeny 4 kvetoucí exempláře na úpatí severního svahu údolí Prvosenka jarní – nejhojnější výskyt je na louce mezi Milkovicemi a Záhuby(JZ svah údolí)přibližně v úrovni „Hrubého háje“(s výskytem bledule jarní).Porost je na rozloze cca 0,5 ha.Bradáček vejčitý – nalezeno 20 exemplářů na jižním svahu (nad č.p.55) a na protilehlé straně údolí v listnatém lese(zde se nepodařilo rostliny spočítat přesně, protože je zde hustý podrost trav a ostružiní a nálet mladých stromků, ale hlavně jsem rostliny objevili již koncem vegetace).Přibližný počet cca 100 rostlin od malých semenáčků po kvetoucí jedinceOkrotice bílá – asi 20 rostlin různého věku v listnatém lese nad č.p.55 – asi 100m od Bradáčku je největší výskyt. V roce 2001-2 byly i v místě, kde je Bradáček, ale v r.2003 Zde byla nalezena pouze 1 rostlina.Bledule jarní – známý je výskyt v Hrubém háji u Záhub.Dále byla objevena menší lokalita a roklině u potoka a v pomáčeném svahu nad potokem, poblíž staré lípyBrčál menší – tvoří souvislý porost levého svahu roklinyViolka vonná – velký výskyt různě fialových(od světlé až k nejtmavší) v sadě nad č.p.55(asi 20krát10)
F A U N AObojživelníci
PtáciSýkora koňadra, sýkora babka, sýkora uhelníček, sýkora modřinka, mlynařík dlouhoocasý, dlask tlustozobý, brhlík lesní, sedmihlásek hajní, pěnkava obecná, pěnice slavíková, strakapoud velký, datel černý, káně obecné, poštolka obecná, káně rousná, ostříž lesní, sýček obecný, puštík obecný, bažant obecný, křepelka obecná, rehek domácí, krahujec lesníSavciNetopýr rezavý, bělozubka obecná, kuna lesní, liška obecná, zajíc, jezevec obecný, lasička obecná, plšík lískovýMotýliOtakárek fenyklový, Otakárek ovocný, bělopásek topolový, batolec duhový, batolec červený, perleťovec stříbropásek, lišaj oleandrový, lišaj paví oko, lišaj borový, babočka bodláková, babočka bílé „C“, babočka kopřivová, okáč bojínkový, hnědásek, modrásek, babočka topolová, babočka admirál, vřetenuška obecná, dlouhozubka obecná, přástevník medvědí, můra gama, píďalka zelenopásek, žluťásek řešetlákový, modrásek vikvicovýBrouciRoháč obecný, nosorožík kapucínek, střevlík vrásčitý, střevlík fialový, střevlík kožitý, střevlík zlatolesklý, střevlík hajní, střevlík urlichův, střevlík hladký, střevlík měděný, tesařík piluna, kozlíček topolový, krajník hnědý, tesařík obrovský, zlatohlávek obecný, lišaj borový.
Stanislav Penc
Spolek přátel koz, Kozí vršek, Poštovní
schránka 13, 507 23 pošta Libáň
číslo účtu: Investiční a poštovní banka 166771008/5100 tel./záz.: 493/598 576 nebo 605/70 10 81 e-mail: info@kozy.cz
Za aktivitami spolku stojí Stanislav Penc |